Εργαστηριακές ασκήσεις Τομέα Πληροφορικής στο PhotosShop

Προβολέας πάνω σε κείμενο (ANIMATION)
Τρισδιάστατη φωτογραφία
Φλεγόμενο κείμενο
Κολάζ εικόνας #2
Ζωντανό μήλο
Ταπετσαρία με θέμα το Matrix
Κολάζ εικόνας #1
Πρόσωπα σε αυγά #2
Φτιαγμένο σε PhotoShop από μαθητές
Χριστουγεννιάτικα φώτα σε δέντρο (ΑΝΙΜΑΤΙΟΝ)
Κείμενο ραμμένο
Φτιαγμένο σε PhotoShop από μαθητές
Μετατροπή ανθρώπου σε χρυσό άγαλμα
Δημιουργία κειμένου με προοπτική
Ταπετσαρία με αφηρημένο θέμα #3
Παγωμένο κείμενο #1
Διαμαντένιο κείμενο
Πλαστικό κείμενο
Graffity σε τοίχο #1
Φτιαγμένο σε PhotoShop από μαθητές
Κείμενο πάνω σε κυλινδρικό αντικείμενο
Τρισδιάστατο φιλμ #1
Ζωντανό αχλάδι
Ταπετσαρία με αφηρημένο θέμα #1
Τρισδιάστατο φιλμ #2
Πρόσωπα σε αυγά #1
Graffity σε τοίχο #2
Τζάμι θαμπωμένο
Παγωμένο κείμενο #2
Κείμενο μέσα σε σχήμα
Κρυστάλλινη μπάλα
Φτιαγμένο σε PhotoShop από μαθητές
Ο Παρθενώνας με διάφορα εφέ φακού
Ανθρώπινο μάτι
Ταπετσαρία με αφηρημένο θέμα #2
Φτιαγμένο σε PhotoShop από μαθητές

Ε Ρ Γ Α Σ Τ Η Ρ Ι Ο   Ο Ι Κ Ο Ν Ο Μ Ι Α Σ  -  Δ Ι Ο Ι Κ Η Σ Η Σ  (1201)

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡ. Δ/ΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Α' ΑΘΗΝΑΣ

6ο Ε.Κ. Αθηνών

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ - ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

Στο παρόν εργαστήριο πραγματοποιούνται ασκήσεις που συμπληρώνουν τα αντίστοιχα θεωρητικά μαθήματα. Στόχους της λειτουργίας του αποτελούν η εμπέδωση της θεωρίας, η ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων σχετιζόμενων με την ειδικότητα και η εξοικείωση με βασικό τεχνολογικό εξοπλισμό.

Προκειμένου αυτοί οι στόχοι να ικανοποιηθούν θεωρείται απαραίτητο οι μαθητές να είναι ενήμεροι και να τηρούν τον κανονισμό λειτουργίας που ακολουθεί :

Ø  Προσερχόμαστε και αποχωρούμε από το εργαστήριο την καθορισμένη από το πρόγραμμα ώρα.

Ø  Ενημερωνόμαστε από το διδάσκοντα για τους κανόνες ασφαλείας του εργαστηρίου, τους οποίους τηρούμε υποχρεωτικά.

Ø  Κατά τη διάρκεια του μαθήματος έχουμε το κινητό μας και οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή απενεργοποιημένα.

Ø  Κρατάμε το εργαστήριο καθαρό, γι αυτό φροντίζουμε το φαγητό μας να το καταναλώνουμε πριν εισέλθουμε σε αυτό, ενώ το μπουκαλάκι με το νερό ή το αναψυκτικό το αφήνουμε στον πάγκο δίπλα στην είσοδο.

Ø  Χειριζόμαστε τα εργαλεία – υλικά τηρώντας τους κανόνες έτσι ώστε να μην προκαλέσουμε απώλεια ή ατύχημα σε εμάς ή τους συμμαθητές μας.

Ø  Δε μετακινούμε υλικά ή εργαλεία.

Ø  Αποφεύγουμε τις άσκοπες μετακινήσεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

Ø  Αν παρατηρηθεί δυσλειτουργία ή προκληθεί ζημιά ενημερώνουμε αμέσως το διδάσκοντα.

Ø  Δεν επιτρέπεται η είσοδος στο εργαστήριο σε άλλους μαθητές.

Ø  Δεν επιτρέπεται η παραμονή των μαθητών στα εργαστήρια χωρίς την εποπτεία του καθηγητή τους.

Ø  Οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για την αντικατάσταση του εξοπλισμού που έπαθε ζημιά ή απωλέσθη  με δική τους υπαιτιότητα.

Ø  Ενημερωνόμαστε από το διδάσκοντα για τη θέση εργασίας μας, η οποία παραμένει η ίδια καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους.

Ø  Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται μέσα αποθήκευσης δεδομένων εκτός από εκείνα που παρέχονται από τον εκπαιδευτή.

Ø  Να μην γίνεται κατέβασμα λογισμικού από το διαδίκτυο, ούτε να γίνεται  χρήση ηλεκτρονικών παιχνιδιών, εκτός αν αυτά αποτελούν πιστοποιημένο εκπαιδευτικό λογισμικό.

Ø  Απαγορεύονται εφαρμογές διαμοίρασης λογισμικού (peertopeer), κοινωνικής δικτύωσης.

Ø  Οι θέσεις εργασίας πρέπει να αφήνονται καθαρές και οι καρέκλες δεν πρέπει να απομακρύνονται από το χώρο του εργαστηρίου.

Ø  Απαγορεύεται η κάθε επέμβαση στον εξοπλισμό, ιδιαίτερα στον ενεργό, μιας και παραμονεύει ο κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.

Από τη Διεύθυνση

• Προσερχόμαστε και αποχωρούμε από το εργαστήριο την καθορισμένη από το πρόγραμμα ώρα.
  • Ενημερωνόμαστε από το διδάσκοντα για τους κανόνες ασφαλείας του εργαστηρίου, τους οποίους τηρούμε υποχρεωτικά.
  • Κατά τη διάρκεια του μαθήματος έχουμε το κινητό μας και οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή απενεργοποιημένα.
  • Κρατάμε το εργαστήριο καθαρό, γι αυτό φροντίζουμε το φαγητό μας να το καταναλώνουμε πριν εισέλθουμε σε αυτό, ενώ το μπουκαλάκι με το νερό ή το αναψυκτικό το αφήνουμε στον πάγκο δίπλα στην είσοδο.
  • Χειριζόμαστε τα εργαλεία – υλικά τηρώντας τους κανόνες έτσι ώστε να μην προκαλέσουμε απώλεια ή ατύχημα σε εμάς ή τους συμμαθητές μας.
  • Δε μετακινούμε υλικά ή εργαλεία.
  • Αποφεύγουμε τις άσκοπες μετακινήσεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
  • Αν παρατηρηθεί δυσλειτουργία ή προκληθεί ζημιά ενημερώνουμε αμέσως το διδάσκοντα.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος στο εργαστήριο σε άλλους μαθητές.
  • Δεν επιτρέπεται η παραμονή των μαθητών στα εργαστήρια χωρίς την εποπτεία του καθηγητή τους.
  • Οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για την αντικατάσταση του εξοπλισμού που έπαθε ζημιά ή απωλέσθη με δική τους υπαιτιότητα.
  • Ενημερωνόμαστε από το διδάσκοντα για τη θέση εργασίας μας, η οποία παραμένει η ίδια καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους.
  • Δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται μέσα αποθήκευσης δεδομένων εκτός από εκείνα που παρέχονται από τον εκπαιδευτή.
  • Να μην γίνεται κατέβασμα λογισμικού από το διαδίκτυο, ούτε να γίνεταιχρήση ηλεκτρονικών παιχνιδιών, εκτός αν αυτά αποτελούν πιστοποιημένο εκπαιδευτικό λογισμικό.
  • Απαγορεύονται εφαρμογές διαμοίρασης λογισμικού (peertopeer), κοινωνικής δικτύωσης.
  • Οι θέσεις εργασίας πρέπει να αφήνονται καθαρές και οι καρέκλες δεν πρέπει να απομακρύνονται από το χώρο του εργαστηρίου.
  • Απαγορεύεται η κάθε επέμβαση στον εξοπλισμό, ιδιαίτερα στον ενεργό, μιας και παραμονεύει ο κίνδυνος ηλεκτροπληξίας.