ΚΑΝOΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ

6ου  ΕΚ ΑΘΗΝΑΣ

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ

v  Έγκαιρη προσέλευση στο ΕΚ πριν από το κτύπημα του κουδουνιού. Μετά το χτύπημα του κουδουνιού ΔΕΝ θα γίνεστε ΔΕΚΤΟΙ.

v  Οι αναβάτες δίκυκλων φορούν κράνος κατά την είσοδο έξοδο και θα σταθμεύουν ΜΟΝΟ στις ειδικά διαμορφωμένες θέσεις στο χώρο στάθμευσης.

ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΕΝΑ

v  Δεν επιτρέπεται η χρήση των πινάκων του ηλεκτρικού ρεύματος και των συστημάτων συναγερμού, πυρόσβεσης και πυρανίχνευσης από τους μαθητές.

v  Δεν επιτρέπονται τα ομαδικά παιχνίδια κατά τη διάρκεια των διαλειμμάτων και μετά τη λήξη των μαθημάτων.

v  Κατά τη διάρκεια κενής διδακτικής ώρας ενημερώνεται η διοίκηση του ΕΚ και παραμένουμε ήσυχοι στο προαύλιο μέχρι να ενημερωθούμε για την αναπλήρωση.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

v  Η είσοδος στο εργαστήριο γίνεται φρόνιμα και με τάξη.

v  Μετά την είσοδο του καθηγητή στο εργαστήριο ΚΑΝΕΝΑΣ μαθητής δεν θα γίνεται δεκτός.

v  Κατά τη διάρκεια του μαθήματος δεν επιτρέπεται η έξοδος των μαθητών από το εργαστήριο χωρίς τη συναίνεση του καθηγητή.

v  ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η χρήση κινητών τηλεφώνων κατά τη διάρκεια του μαθήματος.

v  Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος όλοι οι μαθητές πρέπει να εξέρχονται από το εργαστήριο.

v  Ροφήματα και διάφορα φαγώσιμα, αναψυκτικά κ.λ.π. ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ στην αίθουσα του εργαστηρίου και στους ορόφους.

v  Να εργάζεστε στη θέση εργασίας που σας έχουν ορίσει. Μην τριγυρίζετε άσκοπα στο χώρο του εργαστηρίου. Μην ενοχλείτε τους συμμαθητές σας όταν εργάζονται.

v  Να διατηρείτε τον εξοπλισμό ( εργαλεία, όργανα, υλικά και τις μηχανές) σε άριστη κατάσταση. Μην σπαταλάτε ΥΛΙΚΑ και ΧΡΟΝΟ χρησιμοποιείτε σαν να είναι δικά σας.

v  Ποτέ μην ενεργείτε ριψοκίνδυνα. Τα αστεία και οι φάρσες δεν έχουν καμία θέση μέσα στο εργαστήριο. Δώστε προτεραιότητα στην ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΑΣ καθώς και στην ασφάλεια ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΥΡΩ ΣΑΣ.

v  Το μέρος που εργάζεστε πρέπει, όταν τελειώνετε την εργασία σας, να το αφήνετε στην κατάσταση που το βρήκατε όταν αρχίσατε την άσκηση. ΚΑΘΑΡΟ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΞΗ.

v  Πριν αρχίσετε μια εργασία που απαιτεί δεξιότητα που ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΤΕ, πρέπει να πάρετε οδηγίες και την άδεια του καθηγητή σας. Η ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ. Αν δεν είστε σίγουροι για κάτι, ζητήστε την βοήθεια των καθηγητών σας.

ΓΕΝΙΚΑ

v  Το κάπνισμα απαγορεύεται σε όλους τους χώρους του 6ου ΕΚ.

v  Για οποιαδήποτε απροσδόκητο πρόβλημα που παρουσιαστεί ενημερώνουμε άμεσα τον καθηγητή ή τη Διοίκηση του ΕΚ.

v  Ο Κανονισμός λειτουργίας ισχύει για όλους τους ασκούμενους στο Εργαστηριακό Κέντρο (ΕΠΑΛ – ΔΙΕΚ – ΔΣΕΚ – ΜΑΘΗΤΕΙΑ - ΚΣΕ).

v  Πέρα από το παρόντα γενικό κανονισμό ισχύουν και οι διατάξεις των ειδικών κανονισμών λειτουργίας για κάθε εργαστήριο.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Πάνος Μπεγέτης