Σχολική εφημερίδα

2o φύλλο - Φεβρουάριος 2013

Τομέας Ηλεκτρολογίας - Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού

Ilektrologos

Ο Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού λειτουργεί στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Γαλατσίου. Οι μαθητές που επιλέγουν στη Β' τάξη να φοιτήσουν σ' αυτόν τον τομέα έχουν τη δυνατότητα να ακολουθήσουν στη Γ’ τάξη μια από τις δυο παρακάτω ειδικότητες:

• Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων (link)
  • Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών (link)
  • Ειδικότητα «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων»:

Τα θεωρητικά μαθήματα του τομέα διεξάγονται στις αίθουσες που διαθέτει το 1ο ΕΠΑ.Λ. Γαλατσίου και τα εργαστηριακά πραγματοποιούνται στα εργαστήρια του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού που διαθέτει το Εργαστηριακό Κέντρο.

Ο Τομέας Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού διαθέτει πέντε σύγχρονα εργαστήρια στα οποία υλοποιούνται οι εργαστηριακές ασκήσεις:

-       Εργαστήριο Ηλεκτρολογίας(link)

-       Εργαστήριο Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων(link)

-       Εργαστήριο Αυτοματισμού(link)

• Ειδικότητα «Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών»:

-       Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Εφαρμογών και Τηλεπικοινωνιακών Συστημάτων (link)

-       Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων και Δικτύων (link)

Τίτλοι Σπουδών

Στους αποφοίτους των ΕΠΑΛ χορηγείται:

• Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, με ενδοσχολικές εξετάσεις που είναι ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου.
  • Πτυχίο επιπέδου 4, με ενδοσχολικές εξετάσεις.

Συνέχιση σπουδών

Οι απόφοιτοι έχουν τη δυνατότητα:

v  να εγγραφούν στα Δημόσια ή Ιδιωτικά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ).

v  να παρακολουθήσουν το 4ο έτος μαθητείας που έπειτα από εξετάσεις πιστοποίησης τους παρέχει Πτυχίο Επιπέδου 5 (ισότιμο με των ΙΕΚ).

v  να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, αλλά και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού μετά από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων της Β' τάξης του τομέα :

ΤΟΜΕΑΣ Β

Δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων της Γ' τάξης της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων :

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Γ1

Δείτε το ωρολόγιο πρόγραμμα των μαθημάτων της Γ' τάξης της ειδικότητας Τεχνικός Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων, Δικτύων και Τηλεπικοινωνιών :

ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ Γ2