ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

Δ/ΝΣΗ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ Α' ΑΘΗΝΑΣ

6ο Εργαστηριακό Κέντρο Αθήνας

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΡΓΩΝ

Στο παρόν εργαστήριο πραγματοποιούνται ασκήσεις που συμπληρώνουν τα αντίστοιχα θεωρητικά μαθήματα. Στόχους της λειτουργίας του αποτελούν η εμπέδωση της θεωρίας, η ανάπτυξη βασικών δεξιοτήτων σχετιζόμενων με την ειδικότητα και η εξοικείωση με βασικό τεχνολογικό εξοπλισμό.

Προκειμένου αυτοί οι στόχοι να ικανοποιηθούν θεωρείται απαραίτητο οι μαθητές να είναι ενήμεροι και να τηρούν τον κανονισμό λειτουργίας που ακολουθεί.

1. Προσερχόμαστε και αποχωρούμε από το εργαστήριο την καθορισμένη από το πρόγραμμα ώρα.
  2. Ενημερωνόμαστε από το διδάσκοντα για τους κανόνες ασφαλείας του εργαστηρίου, τους οποίους τηρούμε υποχρεωτικά.
  3. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος έχουμε το κινητό μας και οποιαδήποτε άλλη ηλεκτρονική συσκευή απενεργοποιημένα.
  4. Κρατάμε το εργαστήριο καθαρό, γι αυτό φροντίζουμε το φαγητό μας να το καταναλώνουμε πριν εισέλθουμε σε αυτό, ενώ το μπουκαλάκι με το νερό ή το αναψυκτικό το αφήνουμε στον πάγκο δίπλα στην είσοδο.
  5. Χειριζόμαστε τα εργαλεία ? υλικά τηρώντας τους κανόνες έτσι ώστε να μην προκαλέσουμε απώλεια ή ατύχημα σε εμάς ή τους συμμαθητές μας.
  6. Δε μετακινούμε υλικά ή εργαλεία.
  7. Αποφεύγουμε τις άσκοπες μετακινήσεις κατά τη διάρκεια του μαθήματος.
  8. Αν παρατηρηθεί δυσλειτουργία ή προκληθεί ζημιά ενημερώνουμε αμέσως το διδάσκοντα.
  9. Δεν επιτρέπεται η είσοδος στο εργαστήριο σε άλλους μαθητές.
  10. Δεν επιτρέπεται η παραμονή των μαθητών στα εργαστήρια χωρίς την εποπτεία του καθηγητή τους.
  11. Οι μαθητές είναι υπεύθυνοι για την αντικατάσταση του εξοπλισμού που έπαθε ζημιά ή απωλέσθη με δική τους υπαιτιότητα.
  12. Καθόμαστε σε σταθερή θέση καθ΄ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους.
  13. Κατά τη διάρκεια του μαθήματος φροντίζουμε όλα τα εργαλεία και όργανα που χρησιμοποιούμε να διατηρηθούν σε άριστη κατάσταση και τα επιστρέφουμε στις θέσεις φύλαξης πριν την έξοδό μας από το εργαστήριο.
  14. Μετά το τέλος του μαθήματος πλένουμε τις συσκευές και τα εργαλεία που χρειάζεται και καθαρίζουμε τους πάγκους εργασίας.