Σχολική εφημερίδα

2o φύλλο - Φεβρουάριος 2013

Ηλεκτρολογικός Τομέας

ilektrologos2
H ειδικότητα «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων» λειτουργεί στο 1ο ΕΠΑ.Λ. Γαλατσίου. Οι μαθητές που θέλουν να ακολουθήσουν στη Γ’ τάξη την ειδικότητα «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων» θα πρέπει να επιλέξουν στη Β' τάξη να φοιτήσουν στον Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού.

Τα θεωρητικά μαθήματα της ειδικότητας διεξάγονται στις αίθουσες που διαθέτει το 1ο ΕΠΑ.Λ. Γαλατσίου και τα εργαστηριακά πραγματοποιούνται στα εργαστήρια του Τομέα Ηλεκτρολογίας, Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμού που διαθέτει το Εργαστηριακό Κέντρο.

Η ειδικότητα «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων» διαθέτει τρία σύγχρονα εργαστήρια στα οποία υλοποιούνται οι εργαστηριακές ασκήσεις.

Ο απόφοιτος Ηλεκτρολόγος από τα ΕΠΑΛ είναι σε θέση:

¡  Να σχεδιάζει και κατασκευάζει Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις

κτιρίων και βιομηχανικών χώρων με κυκλώματα Φωτισμού και κίνησης που περιλαμβάνουν:

¡  κυκλώματα τηλεφώνου, θυροτηλεφώνου, τηλεόρασης, πυρανίχνευσης, συναγερμού, δικτύων Η/Υ, αλεξικέραυνων, θέρμανσης, ανελκυστήρων, αυτοματισμών κλπ.

¡  Να μετράει και να ελέγχει την ασφαλή λειτουργία μιας ηλεκτρικής εγκατάστασης και των διαφόρων ηλεκτρικών συσκευών.

¡  Να συντηρεί, εντοπίζει και επισκευάζει βλάβες ηλεκτρικών εγκαταστάσεων, συσκευών και μηχανών.

¡  Να βελτιώνει και να εκσυγχρονίζει μια ηλεκτρολογική εγκατάσταση με τη χρήση της σύγχρονης τεχνολογίας.

Τίτλοι Σπουδών

Στους αποφοίτους των ΕΠΑΛ χορηγείται:

•     Απολυτήριο Επαγγελματικού Λυκείου, με ενδοσχολικές εξετάσεις που είναι ισότιμο με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου.

•     Πτυχίο επιπέδου 4, με ενδοσχολικές εξετάσεις με το οποίο αποκτά (χωρίς εξετάσεις ή προϋπηρεσία) επαγγελματική άδεια άσκησης επαγγέλματος του Tεχνίτη Ηλεκτρολόγου.

Συνέχιση σπουδών

Οι απόφοιτοι έχουν τη δυνατότητα:

v  να εγγραφούν στα Δημόσια ή Ιδιωτικά Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης (ΙΕΚ).

v  να παρακολουθήσουν το 4ο έτος μαθητείας που έπειτα από εξετάσεις πιστοποίησης τους παρέχει Πτυχίο Επιπέδου 5 (ισότιμο με των ΙΕΚ).

v  να συνεχίσουν τις σπουδές τους στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, αλλά και στις Ανώτερες Στρατιωτικές Σχολές Υπαξιωματικών, στις Σχολές Αστυφυλάκων και στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού μετά από ειδικές πανελλαδικές εξετάσεις αποφοίτων ΕΠΑΛ.

Ο απόφοιτος Ηλεκτρολόγος από τα ΕΠΑΛ μπορεί να εργαστεί ως:

¡  Ελεύθερος Επαγγελματίας εγκαταστάτης με δικό του πελατολόγιο.

¡  Ειδικευμένος τεχνικός σε συνεργεία μεγάλων κατασκευών.

¡  Ιδιοκτήτης ή ειδικευμένος πωλητής σε καταστήματα ηλεκτρολογικών ειδών.

¡  Δημόσιος υπάλληλος, ως συντηρητής σε ΟΤΑ, ΝΠΔΔ, ΝΠΙΔ με διαγωνισμό  (π.χ. ΔΕΗ, Νοσοκομεία, Δήμοι, Μουσεία, Αθλητικά Κέντρα)

¡  Ιδιωτικός υπάλληλος (π.χ. τεχνίτης ηλεκτρολόγος συντηρητής εργοστασίων, ξενοδοχείων, κλινικών, συγκροτημάτων).

¡  Ηλεκτροτεχνίτης σε ειδικές εγκαταστάσεις (ανελκυστήρων ηλεκτρογερανών, φωτεινών επιγραφών κλπ).

Αντικείμενα εργασίας:

¡  Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις Κτιρίων

¡  Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις ΕΙΒ (Έξυπνα σπίτια)

¡  Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις ασθενών ρευμάτων (συναγερμοί -πυρανίχνευση, συστήματα ενδοεπικοινωνίας - θυροτηλεοράσεις, κεραίες τηλεόρασης, δομημένη καλωδίωση - δίκτυα Ιντερνέτ κλπ)

¡  Ηλεκτρολογική Εγκατάσταση Θέρμανσης

¡  Γειώσεις – Αλεξικέραυνα

¡  Ηλεκτρολογικές Εγκαταστάσεις κίνησης (γκαραζόπορτες, αυτόματες πόρτες, αντλίες, γεωτρήσεις κλπ)

¡  Αυτοματισμούς (βιομηχανία, εργοτάξια)

¡  Επισκευή – Συντήρηση ηλεκτρικών συσκευών και μηχανημάτων

¡  Ανελκυστήρες – κυλιόμενες σκάλες

¡  Θέατρο – Τηλεόραση (χειριστής συσκευών ήχου, φωτισμού και μηχανημάτων προβολής, τεχνουργός ειδικών εφέ)

¡  Φωτεινές Επιγραφές καταστημάτων